1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

 

VDL Awards 2003

List of Award Recipients




BEST DRAMA PRODUCTION

VF Trainor Perpetual Trophy
Brighton Clocktower Theatre
Someone Who'll Watch Over Me by Frank McGuiness




BEST COMEDY PRODUCTION

Charles 'Bud' Tingwell Perpetual Trophy
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh




BEST DIRECTOR of a COMEDY Production

The Edna (Jones) Bartlett Award

Awarded to: Sandy Green
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh




BEST DIRECTOR of a DRAMA Production

The Edna Chandler Memorial Trophy

Awarded to: Geoff Hickey
Brighton Clocktower Theatre
Someone Who'll Watch Over Me by Frank McGuiness




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Frank Donahue Memorial Trophy

Awarded to: Deryk Hartwick
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: John Cooper
Brighton Clocktower Theatre
Someone Who'll Watch Over Me by Frank McGuiness




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

VF Trainor Perpetual Trophy

Awarded to: John O'Brien-Hall & Neil Williamson
Williamstown Little Theatre
The Shoe-horn Sonata by John Misto




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Richard Keown & Geoff Kidd
Frankston Theatre Group
Dolly West's Kitchen by Frank McGuiness




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Wendy Drowley & Lois Connor
Heidelberg Theatre
The Imaginary Invalid by Moliere




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Esther Gross & Judy Crisp
Waverley Theatre co.
The Rise and Fall of Little Voice by Jim Cartwright




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

Waverley Festival Trophy

Awarded to: George Tranter
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Marie Mackerell
Heidelberg Theatre
The Imaginary Invalid by Moliere




BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a COMEDY


Awarded to: Nicky Pearce as "variety roles"
The Basin Theatre Co.
The Solid Gold Cadillac by H Teichmann and George S Kaufman




BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a DRAMA


Awarded to: Andrea Florance as "Anna Ouvens"
Frankston Theatre Group
Dolly West's Kitchen by Frank McGuiness




BEST ACTOR in a MINOR ROLE in a COMEDY


Awarded to: Malcolm Sussman as "The Manager"
The 1812 Theatre
Out of Order by Ray Cooney




BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Shirley Cattunar as "Maryjohnny Rafferty"
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh


 

BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Helen Ellis as "Sadie"
Waverley Theatre co.
The Rise and Fall of Little Voice by Jim Cartwright


 

BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Julia Wade as "Grandma Kurnitz"
Mount Players
Lost in Yonkers by Neil Simon




BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Ben Gerrard as "Marco Delavicario"
Frankston Theatre Group
Dolly West's Kitchen by Frank McGuiness


 

BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY


Awarded to: Brett Hyland as "George Pigden"
The 1812 Theatre
Out of Order by Ray Cooney


 

BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY


Awarded to: Barry James as "Monsieur Bonnefoy"
Heidelberg Theatre
The Imaginary Invalid by Moliere




BEST ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Billie Russell as "Cecily Robson"
Encore Theatre
Quartet by Ronald Harwood




BEST ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Elena Ladd as "Bella Kurnitz"
Mount Players
Lost in Yonkers by Neil Simon




BEST ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Keith Hutton as "Edward"
Brighton Clocktower Theatre
Someone Who'll Watch Over Me by Frank McGuiness




BEST ACTOR in a COMEDY


Awarded to: Fred Barker as "Mick Dowd"
Mitcham Theatre Group
A Skull in Connemara by Martin McDonagh