1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

 

VDL Awards 2005

List of Award Recipients




BEST DRAMA PRODUCTION

VF Trainor Perpetual Trophy
The Mount Players
Summer of the 17th Doll by Ray Lawler




BEST COMEDY PRODUCTION

Charles 'Bud' Tingwell Perpetual Trophy
Allegro Theatre Co., Yarrawonga
Black Adder II by Tony Curtis & Ben Elton




BEST DIRECTOR of a COMEDY Production

The Edna (Jones) Bartlett Award

Awarded to: Kevin Trask
Encore Theatre
The Odd Couple by Neil Simon




BEST DIRECTOR of a DRAMA Production

The Edna Chandler Memorial Trophy

Awarded to: David Runnalls
The Mount Players
Summer of the 17th Doll by Ray Lawler




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Frank Donahue Memorial Trophy

Awarded to: Stelios Karagiannis
Heidelberg Th. Co.
Side Man by Warren Leight




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: David Earl
Malvern Theatre
The Price by Arthur Miller

Pictured: David Earle
Photo by: Graeme Hall




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

VF Trainor Perpetual Trophy

Awarded to: George Bissett
Heidelberg Th. Co.
Side Man by Warren Leight


 

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Christine Grant & Robert Horbry-Smith
The Basin Th Gp
Terra Nova by Ted Tally


 

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Neil Williamson
Williamstown LT
The Glass Menagerie by Tennessee Williams


 

BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Bev Buchanan
Allegro Theatre Co., Yarrawonga
Black Adder II by Tony Curtis & Ben Elton


 

BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Sue Cerminaro, Sheryl Neill & Kath Addicoat
The Mount Players
Summer of the 17th Doll by Ray Lawler




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

Waverley Festival Trophy

Awarded to: Andrew Bellchambers
The Mount Players
Summer of the 17th Doll by Ray Lawler




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: David Dare
Williamstown LT
The Glass Menagerie by Tennessee Williams




BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Joan Crosland as "Rebecca Nurse"
Mordialloc Th Co
Sweet Road by Debra Oswald




BEST ACTOR in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Eric Heyes as "Frank"
Mordialloc Th Co
Sweet Road by Debra Oswald


 

BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Lisa Fineberg as "Julie"
Beaumaris Theatre
Cosi by Louis Nowra


 

BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Jenny Gulino as "Nursie"
Allegro Theatre Co., Yarrawonga
Black Adder II by Tony Curtis & Ben Elton




BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Eileen Nelson as "Dophie"
Peridot Theatre
Midden by Morna Regan




BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Peter Prenga as "Jonesy"
Heidelberg Th. Co.
Side Man by Warren Leight




BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY


Awarded to: Robert Wilson as "Richard"
The 1812 Theatre
Key for Two by John Chapman and Dave Freeman




BEST ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Colette Quin as "Queen Elizabeth I"
Allegro Theatre Co., Yarrawonga
Black Adder II by Tony Curtis & Ben Elton




BEST ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Deb Robinson as "Margaret Casely"
Lilydale Athenaeum
Rough Justice by Terence Frisby


 

BEST ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Chris Baldock as "Gene Glimmer"
Heidelberg Th. Co.
Side Man by Warren Leight


 

BEST ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Alan Tonkin as "Dep. Govenor Danforth"
Thespians Inc
The Crucible by Arthur Miller




BEST ACTOR in a COMEDY


Awarded to: James McRae as "Alec"
The 1812 Theatre
Key for Two by John Chapman and Dave Freeman