1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

 

VDL Awards 2009 - Awardees

List of 2009 Award Recipients




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Gerald Overton & Barry O’Neill
The Basin Theatre Group
Playing Sinatra by Bernard Kops

Pictured: Barry O'Neill
Presenter: Deborah Fabbro




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Waverley Festival Trophy
Donated by The Waverley Festival


Awarded to: Chris Procter
The 1812 Theatre
84 Charing Cross Road by Helene Hanff Adapted for the stage by James Roose-Evans

Pictured: Chris Procter
Presenter: Deborah Fabbro


 

BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Dietmar Brisker
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Vicki Smith accepting for Dietmar Brisker, and Robin Le Blond - Tie Joint Photo
Presenter: Deborah Fabbro


 

BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Robin Le Blond
The 1812 Theatre
84 Charing Cross Road by Helene Hanff Adapted for the stage by James Roose-Evans

Pictured: Robin Le Blond (and Vicki Smith) - Tie Joint Photo
Presenter: Deborah Fabbro




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Frank Donahue Perpetual Trophy
Donated by The 1812 Theatre


Awarded to: Tony Rains
The Mount Players
Minefields and Miniskirts by Siobhan McHugh adapted for the stage by Terence O'Connell

Pictured: Scott Hasse accepting for Tony Rains
Presenter: Deborah Fabbro




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Richard Keown & Paul Haywood
The Mount Players
Minefields and Miniskirts by Siobhan McHugh adapted for the stage by Terence O'Connell

Pictured: Richard Keown
Presenter: Graeme McCoubrie


 

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by V F Trainor Trophies


Awarded to: Vicki Smith
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Vicki Smith (and Bryan Thomas) - Joint Photo for TIE


 

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by V F Trainor Trophies


Awarded to: Neil Williamson & Chris Baldock
Williamstown Little Theatre
Kindertransport by Diane Samuels

Pictured: Bryan Thomas accepting, (and Vicki Smith) - Joint Photo for TIE




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Shirley Sydenham
Williamstown Little Theatre
Kindertransport by Diane Samuels

Pictured: Shirley Sydenham
Presenter: Graeme McCoubrie




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Wendy Drowley & Lois Connor
Heidelberg Theatre Company
Rosencrantz and Guildenstern are Dead by Tom Stoppard

Pictured: Wendy Drowley
Presenter: Graeme McCoubrie




BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Glenda May as "Nurse Sandwich" and various roles
Malvern Theatre Company
The Elephant Man by Bernard Pomerance

Pictured: Glenda May
Photo by: Malvern Theatre Company




BEST ACTOR in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Ron Kofler as "Dr. Harvey Kelekian / Mr. Bearing "
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Ron Kofler




BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY


Awarded to: Tina Rettke as "Robin Starveling"
Geelong Repertory Theatre Company
The Popular Mechanicals by Keith Robinson, Tony Taylor and William Shakespeare

Pictured: Tina Rettke




BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA


Awarded to: Melanie Rowe as "Suzie Monaghan"
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Melanie Rowe




BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY


Awarded to: Geoff Gaskill as "Nick Bottom"
Geelong Repertory Theatre Company
The Popular Mechanicals by Keith Robinson, Tony Taylor and William Shakespeare

Pictured: Andrew Ward, accepting for Geoff Gaskill




BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA


Awarded to: Daniel Golshevsky as "Jason Posner"
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Vicki Smith Accepting for Daniel Golshevsky
Presenters: Shane Ryan and Edna Bartlett




BEST ACTRESS in a COMEDY

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Waverley Theatre Company


Awarded to: Kirsty Jarvis as "Josie"
Essendon Theatre Company
Steaming by Nell Dunn

Pictured: Kirsty Jarvis




BEST ACTRESS in a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Waverley Theatre Company


Awarded to: Juliet Hayday as "Vivian Bearing"
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Juliet Hayday
Presenter: Shane Ryan




BEST ACTOR in a COMEDY

The Max Grant Perpetual Trophy
Donated by Mitcham Theatre Group


Awarded to: Tim Constantine as "Rosencrantz"
Heidelberg Theatre Company
Rosencrantz and Guildenstern are Dead by Tom Stoppard

Pictured: Tim Constantine




BEST ACTOR in a DRAMA

The David Perkins Perpetual Trophy
Donated by David Perkins


Awarded to: Kieran Tracey as "Hal"
The Lilydale Athenĉum Theatre Company
Proof by David Auburn

Pictured: Kieran Tracey




BEST DIRECTOR of a COMEDY Production

The Edna (Jones) Bartlett Perpetual Trophy
Donated by Gordon Bartlett


Awarded to: Peter Jukes
Geelong Repertory Theatre Company
The Popular Mechanicals by Keith Robinson, Tony Taylor and William Shakespeare

Pictured: Judy Ellis accepting for Peter Jukes




BEST DIRECTOR of a DRAMA Production

The Edna Chandler Perpetual Trophy
Donated by The Basin Theatre Group


Awarded to: Vicki Smith
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: Vicki Smith
Presenter: Jill Edwards




BEST COMEDY PRODUCTION

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Charles 'Bud' Tingwell


Awarded to: The Geelong Repertory Theatre Company
Geelong Repertory Theatre Company
The Popular Mechanicals by Keith Robinson, Tony Taylor and William Shakespeare

Pictured: The Geelong Repertory Theatre Company
Presenter: Virginia Duckworth




BEST DRAMA PRODUCTION

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by V F Trainor Trophies


Awarded to: Encore Theatre
Encore Theatre
Wit by Margaret Edson

Pictured: The Encore Theatre Company