1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019

 

VDL Awards 2018 - Awardees






BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Neil Barnett and Chris Churchward Perpetual Trophy
Donated by Beaumaris Theatre Company


Awarded to: Doug Bennett
Ballarat National Theatre Inc.
Mr Bailey's Minder by Debra Oswald




BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Chris Shaw
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARD

The Frank Donahue Perpetual Trophy
Donated by The 1812 Theatre


Awarded to: Robin Le Blond
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance




BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD


Awarded to: Steven Georgiadis
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by V F Trainor Trophies


Awarded to: Greg Shawcross
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori




BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Chris Shaw
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARD

The Russell Johnson Perpetual Trophy
Donated by Sonja and Eddy Jager


Awarded to: Sarah Jeffs / Annie Laurenson
Frankston Theatre Group Inc.
Charley's Aunt by Brandon Thomas




BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD


Awarded to: Emma Watson
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey




BEST PROPERTIES DESIGN in a COMEDY or a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by V F Trainor Trophies


Awarded to: Neil Barnett, Deborah Fabbro, Norma Seager
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl




BEST PROPERTIES DESIGN in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Barbara Hughes, David Dare, Dion Sexton
Williamstown Little Theatre Inc.
Silent Sky by Lauren Gunderson




BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Venetia Macken as "Angustias"
Heidelberg Theatre Co.
The House of Bernarda Alba by Frederico Garcia Lorca, translated by David Hare

Pictured: Venetia Macken with presenter Ken Barnes
Photo by: Gabby Llewelyn




BEST ACTOR in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA


Awarded to: Ryan O'Connor as 'Mason', 'Pilot', 'Ensemble'
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey

Pictured: Glen Barton accepting and Ken Barnes presenting
Photo by: Gabby Llewelyn




BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY

The Eileen Bentley Perpeptual Trophy
Donated by Essendon Theatre Company


Awarded to: Vivienne Rochford as 'Dawn Patterson'
Bright Alpine Actors
It's My Party (and I'll cry if I want to) by Elizabeth Coleman




BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA

The Yvonne Manley Perpetual Trophy
Donated by Sherbrooke Theatre Company


Awarded to: Paula McDonald as 'Williamina Fleming'
Williamstown Little Theatre Inc.
Silent Sky by Lauren Gunderson




BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Eltham Little Theatre


Awarded to: Gilbert Gauci as 'Mike Molinsky'
Essendon Theatre Co.
Old Actors Never Die. They Simply Lose the Plot by Lynn Brittney




BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA

The Margaret and Annesly Keown Perpetual Trophy
Donated by Richard Keown


Awarded to: Geoff Gaskill as 'Dogsborough' , 'Actor' , 'First Grocer'
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori




BEST ACTRESS in a COMEDY

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Waverley Theatre Company


Awarded to: Cat Jardine as 'Sabrina Daldry'
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl




BEST ACTRESS in a DRAMA

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Waverley Theatre Company


Awarded to: Gemma Pantaleo as 'Jane Eyre'
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey




BEST ACTOR in a COMEDY

The Max Grant Perpetual Trophy
Donated by Mitcham Theatre Group


Awarded to: Jonathan Best as 'Nicodemus' , 'Lady Enid'
Beaumaris Theatre Inc.
The Mystery of Irma Vep - A Penny Dreadful by Charles Ludlam




BEST ACTOR in a DRAMA

The David Perkins Perpetual Trophy
Donated by David Perkins


Awarded to: Cameron Allen as 'Arturo Ui'
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori




BEST DIRECTOR of a COMEDY Production

The Edna (Jones) Bartlett Perpetual Trophy
Donated by Gordon Bartlett


Awarded to: Natasha Boyd
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl




BEST DIRECTOR of a DRAMA Production

The Edna Chandler Perpetual Trophy
Donated by The Basin Theatre Group


Awarded to: Greg Shawcross
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori




BEST COMEDY PRODUCTION

The Victorian Drama League Perpetual Trophy
Donated by Charles 'Bud' Tingwell

Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl




BEST DRAMA PRODUCTION

The Nicky McFarlane Perpetual Trophy
Donated by Nicky McFarlane

Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori